Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Download ve Upload Hızı Nedir?

Download ve Upload Hızı Nedir?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

MBPS nedir?

Açılımı Mega Bits Per Second olan Mbps, saniyede aktarılan veri sayısının megabit cinsinden ifade edilişidir. İnternetin standart hız birimidir. Bizlere, 1 saniye içinde kaç mbps veri aktarıldığını gösterir. Megabit, “Mb” olarak da kısaltılır.

İnternet hızı ve indirme hızı kavramları birbirlerinden farklı olsa da sıkça karıştırılmaktadır. İnternet hızı, yukarıda da belirttiğimiz gibi genellikle Mbps olarak ifade edilirken, dosya boyutu ise KB/s ve MB/s şeklinde ifade edilmektedir.

Download ve Upload Hızı Nedir?

Bu yazımızda Download ve Upload terimlerinin ne olduğunu inceliyeceğiz. Download veri indirme ve Upload ise veri yükleme için kullanılan ingilizce terimlerdir.

Download Hızı,  internetten veri indirmek anlamında kullanılır. Örneğin herhangi bir web sitesini görmek için sitenin adresine girdiğini zaman , tarayıcınız o sayfadaki tüm metinleri, resimleri, videoları, sesleri bilgisayarınıza öncelikle indirir, yani “download” yapmış olur. Tabiki bu indireceğiniz dosyaların toplam botuyu bilgisayarınızın diskinin hafızası ile orantılıdır. Bilgisayar disk hafızası arttıkça daha fazla sayıda ve boyutta dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Download indirme hızı internet hızına göre değişmektedir. Eğer internetten sürekli dosya indirmeniz gerekirse yüksek hızlı bir internet paketini seçmeniz gerekir. 

Upload hızı, servis sağlayıcınız tarafından size sunulan yükleme hızıdır. İndirme hızınızla, karşıdaki bilgisayardan, yani sunucudan veri indirirken (yani alırken) yükleme hızınızla da karşıdaki bilgisayara, sunucuya veri gönderirsiniz. Örneğin youtube’a video yüklediğinizde bu Upload işlem olur.  Upload hızı genelde Download hızına göre çok ama çok düşüktür. Servis sağlayıcıların (TTNET, Superonline vb) bu hızı düşük tutmasındaki neden, kullanıcıların hosting firmalarını bypass ederek kendi evlerinde site barındırmalarını engellemektir. Upload ve download hızının eşit olmadığı bu bağlantıya Asimetrik bağlantı veya Asimetrik internet diyebiliriz. Servis sağlayıcıları daha yüksek ödemeler karşılığında upload ve download hızları eşit paketlerde sunmaktadır. Bu paketleri daha çok kurumsal firmalar tercih etmektedir. 

Mbps dediğimiz Aşağıda verilen değere göre Servis Sağlayıcıların hizmet paketleri bulunmaktadır. Örneğin 100 Mbps hıza sahip internet paketiniz saniyede 12.5 MB (megabyte) veri indirebiliyor anlamına gelmektedir. 

  • 1 Mbps = 128 KB (kilobyte)
  • 2 Mbps = 256 KB (kilobyte)
  • 4 Mbps = 512 KB (kilobyte)
  • 7.2 Mbps = 0.9 MB (megabyte)
  • 8 Mbps = 1 MB (megabyte)
  • 16 Mbps = 2 MB (megabyte)
  • 32 Mbps = 4 MB (megabyte)
  • 50 Mbps = 6.25 MB (megabyte)
  • 56 Mbps = 7 MB (megabyte)
  • 100 Mbps = 12.5 MB (megabyte)

Download (İndirme) ve Upload (Yükleme) Hızınızı Öğrenmek İçin:

 

Download ve Upload Hızı Nedir? YAPILAN YORUMLAR